teak-temizlikTİK AĞACI BAKIMI

Yatlarda ve gemilerde, suya temas halinde genellikle bu ağaç kullanılır. Bu ağacın deniz suyuna, böceklere, güneşe ve diğer etkenlere karşı 500 seneye yakın direnme gücü vardır.

Tik ağacı (Tectona Grandis) anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan ve dış ortam koşullarına karşı dayanıklılığı ile bilinen tropikal bir ağaçtır.

Tik ağacı, Uzakdoğu ülkelerinde tapınak kolonları, kapı ve pencere doğramaları ve iş aletleri yapımında hammadde olarak kullanılırken, 2. Dünya Savaşı sonrasında 1950′li yıllarda İskandinav ülkelerinin ilgisini çekmiş ve anavatanından çıkmaya başlamıştır.

Günümüzde de suya, neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklı olması sebebi ile bahçe mobilyalarından ve gemi güverte yapımında öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Tik ağacı sıkı dokulu ve yağlı bir ağaç olduğu için haşere ve kurt barındırmaz. Tik ağacı, doğal ortamında 30-38 metre yüksekliğe ulaşabilir. Erişkin ağaçtan elde edilen mobilyalar karamel rengindedir. Ürün zaman içerisinde rengini kaybeder tekrar orjinal rengini kazandırmak için ise; tik yağı ile yağlamak yeterlidir. Tik bahçe mobilyaları, her türlü hava koşullarına dayanabilir. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir. Tik ağacı yalnız Uzak Doğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur.

Tik bahçe mobilyaları natürel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizleme özenle yapılmalıdır.clean5

TEAK (TİK)

Her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir. Nadir bulunur; çünkü tik ağacı yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur.

– Dış mekan mobilyalarda kullanılan tİK ağacının iyi kurutulumş massif ve budaksız ağaçlardan seçilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca teak görünümlü ama farklı ağaçlardan üretilmiş mobilyaların ayırt edilebilmesi için tİk ağacı iyi tanınmalı.

– Dış mekanda kullanılacak olan tik mobilyaları, mevsim şartlarından oluşacak esnemeye karşı dayanıklı olması için ‘derzli’ veya ‘elastik derz’ kullanılarak tasarlanmalı.

– Bilinenin aksine, sürekli dış mekanda kullanılan tik ağacının beyazdan grileşmeye doğru renk değiştirmesi teak ağacının hakiki ve iyi kalite olduğunun göstergesidir.

– Teak mobilyaların yeni görünümünü korumak ve ömrünü uzakmak için mutlaka sezon başlarında periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

GRİLEŞEN TİK AĞACININ BAKIMI

Teak Oil: Sade veya koruyuculu teak yağı ile yağlanmalı (temiz boyacı fırçası ile)
– Periyodik bakımı yapılmayıp yüzey altına inmiş grileşmeler için atölye bakımı ve zımparalanma yapılmalı, ardından yağlanmalı.
– Teak mobilyalar, kış mevsiminde kapalı mekanda saklanmayıp dış alanda tutulacaksa tamamen açıkta bırakılmalı ya da hiç nem almayan özel kılıflarda korunmalı.,

Aşağıda tik mobilyaların bakımıyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

BAKIM

Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır, natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir, özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur.

Ahşap bahçe mobilyaları grubunda yer alan ürünlerde kullanılan ağaçlar çok çeşitlidir. Bunların arasında en dayanıklı olanı sudan etkilenmeme özelliği ile dikkat çeken tik ağacıdır. Bu özelliği nedeni ile gemi ve tekne yapımında da kullanılan ağaç, sert hava koşullarından kesinlikle etkilenmez. Dünyada, tik mobilyalar, bir çok ülkede farklı tekniklerle üretilit ancak en kaliteli teak mobilyalar, makine üretiminden çıkanlardır. Bu şekilde üretilen ürünlerin hem boyutlarında hiçbir problem yaşanmaz, hem de yedek parçaları standart ölçülerde üretildiğinden süprizlerle karşılaşılmaz. Teak, yaşayan bir ağaçtır, bu nedenle korunmalıdır. Sezon başlarında bakım yağları sürüldüğünde, ürünler, uzun yıllar orijinal renklerini korurlar, aksi taktirde kalitesi değişmeyen ürünler zaman içinde grimsi bir renk alır. Bu, ağacı yıpratmaz sadece rengini değiştirir. Bu da kullanıcının beğenisine kalmış bir olaydır. Teak ağacından üretilen mobilyalar, dış mekanda kullanılan en prestijli ürünlerdir. Özel sertifikaları ile de bunu kanıtlayan ürünler, kaliteleri ve dayanıklılıkları sayesinde uzun yıllar kullanılabildiklerinden klasik mobilya grubuna da girerler.

Teak ağacı bakımı için yeni çözümü Teak Yağı, doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanmıştır. Bahçe parkesi, dek, yüzme havuzu kenarlıkları, banklar, bahçe mobilyaları, tekne güverteleri gibi yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan ahşapların kolay ve hızlı bakımı için tasarlanmıştır. Mumlu yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçrmezlik katsayısını yükseltmek suretiyle ahşabın suya karşı korunmasını sağlarken, ömrünü uzatır.